Nymburští kanoisté na Mistrovství Evropy Juniorů a do 23 let

27 - 30.6.2013

Český singlkanoista a nymburský odchovanec Martin Fuksa získal na mistrovství Evropy do 23 let v polské Poznani svou druhou medaili i ve druhé olympijské disciplíně. K sobotnímu titulu mistra Evropy na 1000 metrů přidal v neděli stříbro na sprinterské „dvoustovce“.

Fuksa prožil zajímavou neděli. V poledne vstupoval jako jasný favorit do finále na 500 metrů. Jenže závod výrazně ovlivnily povětrnostní podmínky, silný vítr, který kanál v Poznani výrazně „zvlnil“. „Vítr byl tak silný, že mě vynesl mimo dráhu,“ stěžoval si Fuksa, který stejně jako všichni čeští trenéři, označuje poznaňský kanál za neregulérní. Na větrné podmínky doplatil již loni, kdy při olympijské kvalifikaci skončil kvůli velkým vlnám ve vodě. Přestože Fuksu rozhodčí diskvalifikovali, on se dokázal „srovnat“ a o pět hodin později vybojoval na tomto šampionátu svou druhou medaili a cennější než by byla ta na trati 500 metrů. Stříbro z „dvoustovky“ má hodnotu tím, že jde o olympijskou disciplínu. „Jsem za to moc a moc rád. Bylo to hlavně o hlavě. Uklidnit se a pořádně se přesto obrovské rozladění připravit na poslední závod,“ popsal Fuksa, který ukázal, že může sbírat medaile na všech tratích i tak diametrálně rozdílných jako je 1000 a 200 metrů.

„Martin zaslouží absolutní pochvalu, ukázal skutečnou závodnickou odolnost a druhé místo je vlastně maximum, kam mohl dosáhnout, protože vítězný Rus se specializuje právě jen na ´dvoustovku´,“ připojil reprezentační kouč Pavel Hottmar. Fuksa vyhrál před dvěma týdny vyhrál seniorské mistrovství Evropy na tratích 500 i 1000 metrů.

Odchovanci Dan Drahokoupil a Vojtěch Ruso skončili na deblkanoi na kilometrové trati na pátém místě a na 500m devátém místě.

Další nymburský závodník Karel Palma, který startoval v kategorii C1 500m skončil v B finále na pátém místě a  na C4 1000m skončil na sedmém místě.

Vilma Nedbalová, která spolu s Kubickovou Terezou jela K2 500m, skončila na nepostupovém 7.místě v semifinále.